INFORMACJE OGÓLNE


O naszej firmie
Wyróżnienia i nagrody
Dlaczego z nami ?
Nasz sprzęt wodny
Cennik usług wodnych
Kontakt z nami


GDZIE NA KAJAKOWANIE


Jezioro Głębokie
Jezioro Dąbie
Międzyodrze
Rzeka Odra
Rzeka Ina
Rzeka Płonia
Rzeka Krąpiel
Rzeka Łarpia


PROGNOZY POGODY


Norweska Szczecin
Niemiecka Szczecin
Windy.com
Meteo.pl
BURZOWO.INFO


WPIS DO REJESTRU ORGANIZATORÓW TURYSTYKI


Oferta - rzeka Płonia

Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin  Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin

Rzeka Płonia, nazywana również Szlakiem Cysterskim oraz Szlakiem Studenckim Rzeki Płoni - Długość: 74.3km. Plaże i kąpieliska, łąki i mokradła oraz rozległe lasy i wielowiekowe zabytki – tak w skrócie można ująć atrakcje spływu kajakowego Płonią. To jedna z najdłuższych rzek Pomorza Zachodniego. Zapraszamy Was do skorzystania z naszej oferty organizacji wycieczki kajakowej od jednego do trzech dni, po znanych i nieznanych miejscach rzeki Płoni. Niezapomniana przygoda, wśród często dzikiej przyrody czeka na Ciebie. Poznaj te walory razem z nami.  Na trasie przenoski kajaków. Pojawimy się tam gdzie stopa turysty rzadko staje. Oderwiemy się od cywilizacji i nawet przez trzy dni możemy eksplorować dziką przyrodę Płoni. Naszą propozycją, pragniemy wskazać Wam atrakcje turystyczne Płoni i okolic.

Źródła Płoni znajdują się obok Barlinka, na terenie Parku Kulturalno-Krajobrazowego „Dolina Płoni”. Średni spadek doliny Płoni wynosi 0,6‰, średni roczny przepływ w latach 1961-1990 wynosił przy ujściu 3,81 m³/s, a rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu osiągała 2,2 m. Wody Płoni są czyste na około 90% długości biegu rzeki; można w niej spotkać pstrągi i gąbki. Zmienia kierunek z północnego na północno – zachodni. Na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej przepływa przez jezioro Płoń, a następnie przez południową część jeziora Miedwie i małe jezioro Żelewko. Uchodzi do Jeziora Dąbie. Pod względem Krajobrazowym Dolina Płoni stanowi szczególnie atrakcyjny obszar. Ograniczają ją wysokie i pokryte lasami strome zbocza o wysokości do 90m. Pocięte one są dużą ilością (łącznie ok. 90) krętych i malowniczych wąwozów z najbardziej znanym Skalistym Jarem Libberta. Z uwagi na znaczne różnice wysokości (najwyższe wzniesienia 114,2 m n.p.m., najniższe 24m n.p.m) rzeźba terenu do tego stopnia przypomina tu Beskid Niski, że obszar ten nazywany jest "Bieszczadami Barlineckimi". Dalej pokonuje Puszczę Bukową i Równinę Goleniowską. Jest rzeką czystą, łatwo w jej przezroczystych wodach zobaczyć pływające ryby.

Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin width=

Do kajakarstwa nadaje się 65 km rzeki Płoni od Niepołcka. Przeciętny spadek koryta rzeki na proponowanej trasie spływu kajakowego od Niepołcka do Szczecina wynosi zaledwie około 0,4‰, z czego 15,4 km płyniemy po dużych jeziorach Płoń i Miedwie. Po odjęciu trasy jeziorowej przeciętny spadek przekroczy 0,5‰. Na poszczególnych odcinkach spływu rozkłada się on nierównomiernie i wynosi (w kolejności: odcinek, odległość w km, spadek):

 1. Niepołcko – J. Płoń (początek) 64,9 – 50,5 0,63%
 2. J. Płoń – J. Miedwie (początek) 43,7 – 32,7 0,19%
 3. J. Miedwie – Jezierzyce 24,1 – 13,6 0,14%
 4. Jezierzyce – Szczecin Dąbie 13,6 – 0,0 0,92%

Na trasie spływu nie znajdziemy zbyt wiele miejsc do biwakowania, szczególnie dla większych grup. Biwakowanie można zroganizować w Morzyczynie nad jez. Miedwie (Ośrodek Wodny Oddziału PTTK w Stargardzie), Wierzchlądzie, Kołbaczu (Szkoła Podstawowa tylko w weekendy), Szczecinie Jezierzycach (Zielona Przystań, pole biwakowe nad stawem Rycerskim) oraz Harcerskim Ośrodku Morskim w Szczecinie Dąbiu. Charakter rzeki nie pozwala też na organizację zbyt dużych spływów. W górnym biegu trzeba zachować ostrożność ze względu na pozostałości młynów. Na przepłynięcie całości należy przeznaczyć od trzech do sześciu dni; bardziej wprawni mogą ten sam dystans pokonać w trzy. Płynąc Płonią należy się zatrzymać w Kołbaczu i obejrzeć zabytkowe budowle cystersów. Szczególnie godny polecenia jest odcinek „miejski” rzeki, mieszczący się całkowicie w granicach administracyjnych Szczecina (od mostu w Jezierzycach do jazu młyna w Dąbiu). Niestety od dwóch lat, susze mocno ograniczają spływanie rzeką, z powodu obniżonego poziomu wody akwenu.

Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin

ATRAKCJE NA SZLAKU:

 1. SKALISTY JAR LIBBERTA - jest rezerwatem geologicznym i glebowym skał, o powierzchni 33,21 fa, utworzonym w 1995 roku. Położony jest w głębokim, 600 metrowym jarze, opadającym w kierunku doliny Płoni. Jar Libberta leży 300m na wschód od zabudowań wiejskich wsi Równa. Na zboczu wąwozu, wśród gąszczy drzew, znajdują się liczne skały osadowe (zlepieńce), będące zjawiskiem unikatowym na całym Niżu Polskim. Zwłaszcza 3 skałki są dużych rozmiarów, dlatego jar ten nazywany jest też "Wąwozem Trzech Skałek". Ich rozmiary są imponujące, gdyż mają obwód od 825 do 1050 cm i przeciętną wysokość nad ziemią od 350 do 375cm. Dwie z nich stanowią pomniki przyrody i noszą nazwy "Czarcia Kazalnica" i "Czarcie Oko". Dookoła jaru rośnie bukowy, bardzo stary i piękny las.
 2. KLUKI - wieś położona nad jeziorem Płoń. Wśród atrakcji znajdziemy późnogotycki kościół z 2 poł. XV w., gruntownie przebudowany w 1889 r. z drewnianą czworoboczną wieżą. Wnętrze nakryte stropem drewnianym. W posadzce kościoła dwie płyty nagrobne z XIV w., Dwór z lat dwudziestych XX w. (obecnie własność prywatna) zaś nad rzeczką wpadającą do jeziora Płoń ruiny młyna wodnego, zbudowanego w XVIII w., konstrukcji reglowej, przebudowanego w XIX w. Na stoku wzgórza morenowego park podworski o charakterze krajobrazowym o powierzchni 10,7 ha z I poł. XIX w., który łączył dawniej Kluki z dawnym folwarkiem w Oćwiece. W parku kilka pomnikowych drzew.
 3. SZCZECIN DĄBIE - prawobrzeżna dzielnica Szczecina. Płynąc Płonią, widzimy fragmenty średniowiecznych murów obronnych Dąbia z XIII wieku oraz gotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, z charakterystyczną, widoczną z daleka wieżą o wysokości 75,60 m. A na mecie w Harcerskim Ośrodku Morskim umiejscowiony jest zabytkowa willa wybudowana w latach 1916–1917.
 4. KOŁBACZ - wieś położona nad rzeką Płonią. W 1173 własność cystersów z duńskiego klasztoru w Esrum. W kolejnych latach panowania zakonników na tych terenach sukcesywnie powiększały się ich dobra. Kołbacz był jednym z najważniejszych ośrodków politycznych księstwa pomorskiego, do którego często zjeżdżali książęta szczecińscy. W kościele klasztornym zostało pochowanych wielu członków rodów Świętoborzyców i Gryfitów, niestety nie zachował się żaden nagrobek. Po reformacji w 1535 klasztor został zlikwidowany, a jego dobra stały się domeną książąt. Do ciekawych obiektów Kołbacza zaliczymy:   
 • Opactwo cystersów; Kościół, romańsko-gotycki, 1210-1347, Dom Konwersów, gotycki, z 1300-40, Dom Opata, gotycki, z 1. połowy XIV w.,
 • obiekty poza klasztorem; stodoła gotycka z XIV w. (70 m na północ od kościoła, po drugiej stronie głównej ulicy) – ceglany budynek gospodarczy, pierwotnie prawdopodobnie jako owczarnia, jedyny tego typu budynek na Pomorzu Zachodnim.
 • Wieża więzienna, gotycka (na zachodnim brzegu Płoni, po północnej stronie głównej ulicy) – z cegły, ukończona w 1349, ocalały fragment dawnego obwarowania.
 • Pałac klasycystyczny (naprzeciw kościoła), z 2. polowy XVIII w., przebudowany w XX w..
 • Przy pałacu ustawione głazy, m.in. pomnik przyrody Miedwieński Kamień (Czarci Głaz) o obwodzie 9,0 m i wysokości 2,2 m, z tablicą z 1973 upamiętniającą 800 lat Kołbacza, inny głaz o obwodzie 10,4 m i wysokości 1,55 m, z tablicą z 1985 z okazji 40. rocznicy powrotu Pomorza Zachodniego do Macierzy. Głazy zostały przywiezione z okolicznych pól.
 • Dwór klasycystyczny (po wschodniej stronie stodoły gotyckiej), z 2. polowy XVIII w., przebudowany w XX w.; do 1988 szkoła podstawowa, obecnie w ruinie.
 • Grodzisko pierścieniowate z VIII-XI w. 0,9 km na południowy wschód, po wschodniej stronie Płoni, o czytelnych wałach i fosie.
 • Grodzisko stożkowate z X-XIII w. (1,5 km na południowy wschód, na zachodnim brzegu Płoni), wał ziemny o wysokości 5–6 m.

Zapraszamy do poznawania Doliny Płoni z kajaka. Idealnie nadaje się na spływanie jedno i wielodniowe. Dowieziemy również kajaki, wiosła, kamizelki i Wasze bagaże we wskazane miejsce. Jednorazowo przewieziemy do 14 sztuk kajaków. Punkty wodowań, to między innymi Szczecin Jezierzyce, Żelewo, mosty drogowe pomiędzy Miedwiem i jez. Płoń.

Rzeka Płonia, to głównie spływy na zlecenia grup zorganizowanych.

Inne akweny na spływy kajakowe w okolicy, do wykorzystania przy spływach po Płoni.

 1. Jezioro Dąbie - Świetne na wypady podczas bezwietrznej pogody, przy wiatrach kapryśne i z mocna falą. Wiele ciekawych miejsc, w tym tzw. Betonowiec czy też wyspa Robiena. Nadaje się również na wypady wielodniowe.

Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin Kajaki Płonia - Kajaki Szczecin

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl